Depresyon Belirtileri

Depresyon belirtileri yaşamımızın bir bölümünde karşımıza çıkabilir ve yaşam kalitemizi bozabilir. Bunun yanında aile arkadaş eş ilişkilerimizi, iş yaşamımızı olumsuz etkiler. Depresyondaki bir kişi mutsuz, isteksiz, karamsar olur. Umutsuzluk giderek artar ve geleceğe olumsuz bakar. Sanki simsiyah bir gözlük takarak hayatı görür. Bakar fakat her şeyi simsiyah görür. Bu karanlık yaşamının her alanına yayılır. Hayattan zevk alamaz. Daha önce haz veren şeylerden artık haz alamaz. Çoğu şeye karşı motivasyon kaybolur. Gün içinde ağlamalar belirir.

Bilişsel olarak değersizlik, kendini suçlama, karamsarlık düşünceleri ortaya çıkar. Kendini olumsuz eleştirme, her şeyi olumsuz görme eğilimindedir.

Ruhunun yanında bedensel olarak da çökmeye başlar. Enerji tükenir. İştah azalır, yediğinden tat alamaz. Cinsel isteği azalır. Beslenme düzensizliği nedeniyle saçlarda dökülme başlar, cilt sorunları ortaya çıkar. Uyku da azalma olur. Vaktin çoğu yatakta veya bir şey yapmadan geçer. Sabah çok yoğun bir bunaltı, iç sıkıntısı ile uyanır. Zaman zaman kendine zarar verme düşünceleri ortaya çıkabilir. Bu düşünceleri içinde tutabilir ve yakınlarına söyleyemeyebilir. Düşünceler davranış boyutuna geçebilir ve denemeler yapabilir.

Bazen yukarıda sayılan melankolik özelliklerden farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Gerçek ile gerçek dışı ayrımı bozulabilir. Kişi neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt edemeyebilir. Ses duyma, görüntü duyma şeklinde halüsinasyonlar belirebilir. Nadiren iç organların çürüdüğü, dünyada yaşamadığı, ruhunun başka bir boyutta olduğu gibi söylemlerde bulunabilir.

Depresif Belirtiler ortaya çıktığında mutlaka psikiyatri başvurusu yapıp muayene olmalısınız. Yakınınızda bu tür belirtiler varsa psikiyatri muayenesi için yönlendirmelisiniz. Özellikle gerçek ile gerçek dışı ayrımı kaybolduğunda farklı psikiyatrik ilaç tedavileri ve elektro şok tedavisi gerekebilir.

İstanbul Tuzla Psikiyatrist Uzm. Dr. Ahmet Yassa Muayenehanesinde psikiyatrik muayene olabilir, ilaç tedavisi, terapi ve TMS Tedavisi alabilirsiniz.
depresyon-belirtileri-ahmet-yassa-psikiyatri

Depresyon Belirtileri

Ahmet Yassa - DoktorTakvimi.com
To Top