Mindfulness Nedir

Mindfulness nedir nasıl yapılır sorusunu son günlerde çok duyuyorum. Mindfulness; Şimdi ki vakit içinde gerçekleşen ”an”ın farkına varmak farkında olmaktır.”An”da meydana gelen duygu ve düşüncelerimizi hissederek yargılamadan gelip geçmesine akıp gitmesine izin vermektir.

Mindfulness dikkatimizi eğitmek amacıyla kullandığımız kolay bir pratiktir. Kolay gibi görünebilir ama pratik yapmak bir çok kişiye zor gelebilmektedir. Çünkü pratik esnasında gelen düşüncelerde kaybolma alışkanlığı(uyku hali, sıkılma, anın içinde kalamama..)gibi haller olabilir. Bu gibi haller de pratik yapmamaya teşvik eder. Ama unutulmamalı ki gerçekten kaçtığımız zorluklar bizim gerçeklerimizdir.

Şehir hayatının getirdiği gerilim, yaşadığımız ortamlar sık sık bizi gerilime sokar. Stresin kuşkusuz hayatımız da büyük yeri bulunmaktadır, hem de stres olmayan bir hayatta yaşamı sürdürmek de zordur. Sorunlarla dolu olduğunuzda, yeni bir şeyin girebilmesi için yer yoktur. Bu yüzden, yapabildiğiniz her an doldurmak için bir yer açın, bir boşluk yaratın ki şimdiki an da hayat bulabilesiniz.

Mindfulness Pratiği Nasıl Yapılır?

Şimdi bulunduğunuz yerde ve anda olun.

Çevrenize detaylıca bakın, sadece bakın ve gelen düşüncelerinizi de gözlemleyin.

Ekrana ya da bulunduğunuz ortamda ışığı, şekilleri, renkleri, dokuları görmeye çalışın.

Her bir şeyin sessiz ve dingin mevcudiyetinin farkında olun. Her şeyin olmasına izin veren o ufak boşluk anının farkında olun.

Sesleri dikkatlice dinleyin; onları hiç yargılamayın. Seslerin altındaki sessizliği bir dinleyin.

Nefes alıp verişinizin temposunu gözlemleyin; ciğerlerinize girip çıkan havayı hissedin. İçinizde ve dışınızda, her bir şeyin ”oluşuna” izin verin.

Mindfulness Nedir Nasıl Yapılır

Mindfulness Nedir Nasıl Yapılır

Mindfulness yani farkındalık herkes için uygundur. Avrupa ülkelerinde ve diğer ülkelerde meclislerde, okullarda, kampüslerde, şirketlerde, sınavlara girmeden evvel farkındalık pratikleri yapılmaktadır.

Mindfulness Temelli Stres Azaltma programı hakkında bilgi almak için Tuzla Psikiyatri Dr. Ahmet Yassa Muayenehanesine başvurabilirsiniz. Bireysel danışmanlık alabilir yada grup programına katılabilirsiniz. Yüz yüze yada online gruplar katılımcı sayısı ve tercihine göre açılmaktadır. Yakında hibrit grup açılması planlanmaktadır.

Ahmet Yassa - DoktorTakvimi.com
To Top