TMS tedavisi

TMS tedavisi en güncel psikiyatrik tedavilerdendir. Son yıllarda özellikle depresyon ve OKB’de faydası gösterilmiştir. Açılımı Transkraniyal Manyetik Stimülasyon dur. Yani kafayı boyadan boya geçen manyetik uyarım diyebiliriz. Bu manyetik uyarım ile beynin hedeflenen bölgesine manyetik uyarım sağlar. TMS cihazı kullanılarak yapılır. Günümüzde TMS cihazları genel anlamda aynı işi yapsa da aralarında ufak tefek farklar vardır.

Depresyon ve OKB dışında yaygın kaygı bozukluğu, dürtü bozuklukları, panik bozukluk gibi rahatsızıklarda da etkilidir. Bipolar bozukluk, şizofreni gibi hastalıklarda TMS tedavisi ile yapılan çalışmalar devam etmektedir ve umut vericidir.

TMS tedavisi almadan önce psikiyatri uzmanı ile bir psikiyatrik değerlendirme görüşmesi yapılması gereklidir. Kişinin psikiyatrik tanısı ve TMS tedavisi gerekip gerekmediği belirlenir. Bu görüşmede TMS tedavisinin etkileri, olası yan etkileri kişiye açıklanır.

Sanılanın aksine; TMS tedavisinde hasta anestezi ile bayıltılmaz. Seans sonrası hafif baş ağrısı dışında yan etki pek görülmez. Çok nadiren epileptik nöbet bildirilmiştir. Genelde daha önce epilepsi geçirmiş kişilerde görülebilir. Görülse bile yanınızda psikiyatri hekimi olacağı için müdahale edecektir. TMS tedavisinin seans sıklığı, seans sayısı tedaviden önce belirlenir.

TMS tedavisi özellikle ilaç kullanamayan gebelerde, ilaç yan etkisini fazla hissedenlerde çok kullanışlıdır. Bu nedenlerden dolayı tercih nedeni olmalıdır. İlaç etkileşimi yaşayanlarda da etkilidir.

İstanbul Anadolu Yakası Tuzla Uzm. Dr. Ahmet Yassa Muayenehanesinde TMS tedavisini uygulamaktadır. En güncel TMS cihazı ve güncel kılavuzlar ile yapılmaktadır. TMS tedavisi almak istiyorsanız beklemeden randevu alabilirsiniz. Ne kadar erken müdahale o kadar yüksek hayat kalitesi demektir. İşin ehli olmayan, kendini ruh sağlığı çalışanı olarak iddaa eden yada psikolog olarak TMS tedavisi yapmak isteyen kişilere itibar etmeyiniz. Mümkünse yetkisiz çalıştıkları için ihbar ediniz.

tms tedavisi Tuzla Dr. Ahmet Yassa

Dr. Ahmet Yassa Muayenehane TMS Tedavisi

Ahmet Yassa - DoktorTakvimi.com
To Top