Tuzla Sanal Gerçeklik ülkemizde son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Sanal gerçeklik ile oyunlar, toplantılar vs. yaygınlaşmasına rağmen ‘Sanal Gerçeklik ile terapi ‘henüz yaygınlaşmamıştır. Tuzla’da sanal gerçeklik oyun merkezi olmadığı gibi sanal gerçeklik ile terapi merkezi de yoktur.

Ruhsal hastalıkların tedavisinde Standart terapiler vardır. Bunlar  bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış terapilerdir. Bunlardan biri maruziyet terapileridir. Psikiyatride Travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobi , özgül fobi örnek verilebilir. Kaçınma davranışı geliştirilen bozukluklarda maruziyet tedavileri kullanılır. Örneğin, sosyal fobisi olan birinin kalabalık ortamdan kaçınması, performans kaygısı olan birinin topluluk önünde konuşmaktan kaçınması, köpekten korkan birinin köpeklerin fazla olduğu sokaktan kaçınması, cinsel travma yaşayan birinin erkeklerin bulunduğu ortamdan kaçınması bunlara örnektir. Bu tür rahatsızlıklarda maruziyet tedavileri hayati öneme sahiptir.

Bazı durumlarda danışanlar gerçek hayatta maruziyet tedavisini istemeyebilir ve tedaviden kaçabilir. Tedavinin modalitesi her ne kadar iyi anlatılsa da maruziyet tedavilerine hazır olmadığını düşünebilir. Bu tür durumlarda standart terapilere ek olarak sanal gerçeklik ile terapi verilir.

Sanal Gerçeklik ile terapi için danışan, terapist ve bilgisayar donanımı gereklidir. Terapide mutlaka psikiyatrist/psikoterapist’in dahil olması gereklidir. Yani sadece bilgisayar oyunu gibi değil, hem danışanın hem terapistin aktif olarak dahil olduğu bir süreçtir. Maruziyet gerçek hayatta değil de simülasyonda olur. Gerçek hayattaki maruziyete yakın sonuçlar verir. Bu nedenle seçilmiş vakalarda sanal gerçeklik ile terapi çok faydalı sonuçlar vermektedir.

İstanbul’da sanal gerçeklik ile terapi yapan psikiyatrist sayısı oldukça azdır, Tuzla’da sanal gerçeklik ile terapi yapan hiç yoktu.Tuzla’da sanal gerçeklik ile terapi ilk olarak Psikiyatrist Psikoterpist Uzm. Dr. Ahmet Yassa’nın muayenehanesinde hizmet vermeye başlamıştır.

İstanbul Tuzla’da psikolojik / psikiyatrik / ruhsal sorunların tanı ve tedavisi için Psikiyatrist Uzm. Dr. Ahmet Yassa Muayenehanesi’ ne başvurabilirsiniz. Sanal gerçeklik ile terapi, psikiyatrik ilaç tedavisi, mindfulness temelli stres azaltma programı, grup terapileri, psikoeğitim çalışmaları da yapılmaktadır. İstanbul Anadolu Yakası, Pendik, Tuzla, Kartal, Maltepe, Sancaktepe, Sultanbeyli, Gebze, Darıca, Çayırova ilçelerine de hizmet verilmektedir. İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya Adapazarı, Sapanca il ve ilçelerinden de danışanlar gelmektedir.

To Top