ÇALIŞMA SAATLERİ: 09.00 - 19.00
ARAYIN: +90 530 168 9383
e-mail: info@drahmetyassa.com

Hizmetlerimiz

Arttırılmış Sanal Gerçeklik ile Psikoterapi

Arttırılmış Sanal Gerçeklik (aVR) ile Psikoterapi nedir?

Sanal gerçeklik gözlüğü, bilgisayar ve diğer teknolojik aletler ile gerçekleştirilen terapi türüdür. Mevcut terapiye ek olarak yada tek başına uygulanabilir. Genellikle yüzleştirme tedavilerinde kullanılır.

Danışanın korkusunu azaltma amaçlı uygulanan yüzleştirme tedavisinde, sanal ortam( fiziki ortam, ses,görüntü) ve korktuğu nesne/durum oluşturularak hiyerarşik olarak bu nesne/duruma karşı maruziyet uygulanır. Maruziyet anında ortaya çıkacak anksiyeteyi attırmak için farklı teknolojiler eklenir.

Bir örnek vermek gerekirse, yükseklik korkusu olan biri gerçek hayatta yüksek bir binaya/ dağa çıkamayacak durumdaysa Arttırılmış Sanal Gerçeklik (aVR) ile Psikoterapi oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Yılan korkusu olan birine gerçek hayatta yılanların olduğu bir ortam bulmak güç olabilir, yine bu durumda da Arttırılmış Sanal Gerçeklik (aVR) ile Psikoterapi oldukça iyi bir seçenek olacaktır.

Arttırılmış Sanal Gerçeklik (aVR) ile Psikoterapi hangi sorun ve hastalıklarda tercih edilir?

Özellikle Özgül Fobiler ( Kedi fobisi, köpek fobisi, örümcek fobisi, uçak fobisi, yükseklik fobisi vb.) , Travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobi, depresyon, obsesif kompulsif bozuklukta tercih edilir. Bu hastalıkların yanında sınav kaygısı, aile içi sorunlar, iletişim sorunları gibi durumlarda da sanal ortam hazırlanarak uygulanır.

Arttırılmış Sanal Gerçeklik (aVR) ile Psikoterapi avantajları nelerdir?

Sanal ortamı hazırlamak, gerçek ortamı hazırlamaktan daha kolay ve zahmetsizdir. Sanal ortam ve senaryolar hazır bulunur.

Yüzleştirme tedavilerinde oldukça etkilidir.

Yüzleştime tedavisine direk maruz kalmaktan korkan kişilerde tercih edilir.

Danışanların bu tedaviyi bırakma oranı oldukça düşüktür.

Arttırılmış Sanal Gerçeklik (aVR) ile Psikoterapi etkili mi?

Dünyada yapılan bir çok bilimsel çalışmada etkili olduğu gösterilmiştir.