ÇALIŞMA SAATLERİ: 09.00 - 19.00
ARAYIN: +90 530 168 9383
e-mail: info@drahmetyassa.com

Hizmetlerimiz

Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi nedir?

Bilişsel davranışçı terapi (BDT), depresyon, kaygı bozuklukları, madde bağımlılığı, evlilik sorunları, yeme bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi bir dizi sorun için etkili olduğu kanıtlanmış bir tedavi şeklidir.

Bilişsel Davranışçı Terapi etkili mi?

Bilişsel davranışçı terapi (BDT) Etkili olduğu birçok çalışma ile kanıtlanmıştır. Özellikle kişilerin işlevselliğini ve yaşam kalitesini arttırdığı gösterilmiştir. Süre sınırlı olması, danışanlara ev ödevi verilmesi, danışan iş birliğinin ön plana çıkarılması gibi nedenlerden dolayı etkinliği yüksektir.

Bilişsel Davranışçı Terapi süreci nasıldır?

Bilişsel davranışçı terapi (BDT) genellikle haftada bir veya 2 haftada bir seans yapılır. Tedavi süreci genellikle 5- 20 seans, ve her seans 30- 60 dakika sürer.

Tedavi stratejisi geliştirmek için danışan ile psikoterapistin iş birliğine önem verilir. Danışanların kendi terapistleri olabilmeleri için seans dışı ev ödevleri verilir. Sorunlara neyin yol açtığından ziyade, yaşamla daha etkili başa çıkma yolları geliştirmeye, zamanda ilerlemeye odaklanılır.

Sorun yaratan düşünce çarpıklıkları araştırılır ve objektif olarak yeniden değerlendirme konuşulur.

Öğrenilmiş yararsız davranış kalıpları incelenir ve değiştirmeye çalışılır. Korkulardan kaçmak yerine yüzleşmek ele alınır.

Stres yaratan zor durumlar ile başa çıkmak için sorun çözme becerileri konuşulur.

Zihnini sakinleştirmek, anda kalabilmek stratejileri gözden geçirilir.